Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Moon River

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Moon RiverMoon River

Niezwykle malowniczym miejscem na wodach wielkiej Georgian Bay, gdzie można się wybrać na pierwsze wiosenne szczupaki i sandacze są oprócz popularnego Waubaushene, Hogg Bay czy South Bay, mniej znane rejony Moon River.

Nazwa mogłaby wskazywać, że będziemy łowić w rzece. Jednak Moon River tylko w niektórych miejscach może przypominać prawdziwą rzekę. To przede wszystkim niezliczone malownicze wyspy i zatoki, rozlewiska połączone ze sobą przesmykami i kanałami, w których bardzo łatwo się pogubić. W pogoni za rybami łartwo zabłądzić. Na Moon River GPS zawsze się może przydać, aby odnaleźć drogę powrotną do mariny.

Droga

W drodze na Moon River. Ostatni odcinek drogi przez las, 5 km.

W ciągu ostatnich dwóch poziom wody na Georgian Bay i na Moon River znacznie się podniósł. Bywało gorzej. Nadal jednak pływając po Moon River łatwo napotkać ukryte tuż pod powierzchnią wody skały. Szczególnie podczas pierwswzych wypraw po tym akwenie trzeba mieć się na baczności i nie szaleć z prędkością. Tylko niektóre podwodne skały są oznaczone. Nawet w miejscach, gdzie zauważy się pływające ostrzegawcze znaki, np. w postaci plastykowych butelek, należy znacznie zmniejszyć prędkość. Podwodne skały mogą rozciągać się na kilka metrów pod wodą i o uszkodzenie łodzi jest łatwo. Jeśli sami odkryjemy niebezpieczną skałę lub konar, miejsce to można oznaczyć dla bezpieczeństwa innych. Dobre okulary polaryzacyjne będę na pewno pomocne przy odnajdowaniu ukrytych tuż pod lustrem wody przeszkód.

Łowiąc z łodzi w rejonach, gdzie znajdują się domy letniskowe, cottages, należy także zwracać uwagę na tablice ostrzegawcze, które informują o podwodnych przewodach elektrycznych. W ich pobliżu nie wolno kotwiczyć. W przypadku kiedy tablicę informacyjną zauważymy za późno i kotwica za nic w świecie nie da się uwolnić, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu uciąć linkę czy sznurek. Raz tylko zadrzyło mi się, że dryfujac zahaczyłem kotwicą o podwodny kabel. Skończyło się na utracie kotwicy.

Zlokalizowanie miejsc gdzie na początku maja przebywają szczupaki, nie powinno sprawić trudności. Obłowienie płytkich zatok od 1,5 do 2,5 metra głębokości z rozwijającą się roślinnością powinno przynieść dobre rezultaty. Na szczupaki z Moon River skutecznych jest wiele przynęt. Dobrze biorą na żywca, whadłowki i obrotówki. Największe sukcesy miałem zawsze na srebrne wahadłówki. Mój rekord to 24 szczupaki w ciągu sześciu godzin.

Największego szczupaka jakiego widziałem, miał na wędce mój syn (wtedy miał zaledwie 6 lat). Ryba miała na oko dobrze ponad 20 funtów. Ten szczupak uderzył na bardzo płytkiej wodzie na polską whadłówkę Polspingu. Oczywiście skończyło się zerwaniem szczupaka, którego potem ogłądaliśmy jak stał tuż pod naszą łodzią i ani myślał się ruszyć za żadną przynętą podsuwaną mu tuż w zęby.

Droga
Szczupak Alka. Wrzesień 2008 r.

Jednak Moon River to nie tylko szczupaki, ale przed wszystkim kraina olbrzymich muskie, sandaczy, bassów i wspaniałych okazów crappie. W rejonie Moon River Basin w 1988 r. został ustanowiony rekord Kanady północnoamerykańskiej odmiany szczupaka - muskie, który wynosi 65 funtów (29,5 kg). Co roku spotyka się na wodach Moon River wędkarzy wyłącznie uganiających się za muskie, łowiących przeważnie na solidnych rozmiarów, ponad 30-centymetrowe lub większe woblery. Każdy z nich marzy o pobiciu rekordu Kena O'Brien'a i jak wielu z nich twierdzi, na Moon River żyją jeszcze większe osobniki, bo ponad 70 funtowe.

Wierzę, że jest to możliwe. Na pochwałę zasługuje fakt, że większość złowinych muskie jest wypuszczana z powrotem do wody. Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na zabranie ryby do domu niech się nie spodziewa uznania u stałych bywalców Moon River. Dobre rejony na sandacze to okolice, gdzie odbywały one tarło lub trasy, którymi powoli powracają do zimniejszych wód wielkiej Georgian Bay, by ponownie powrócić dopiero poźną jesienią na wody Moon River.

Jak potwierdzają właściciele cottages, okres ten zwykle przypada na trzecią dekadę października co też zbiega się z wyśmienitymi braniami bassów. Należy jednak przestrzegać terenów chronionych, tzw. fish sanctuary, w których obowiązuje zakaz wędkowania (są dwa).

Sandaczowe majowe rewiry to: Captain Allan Strait, przesmyk z Woods Bay do Blackstone Harbour, Arnlod Bay lub Moon River Bay. Prawie zawsze duże sandacze łwoione są po przeciwnej stronie Arnlod Bay, patrząc przed siebie z Moon River Cotttages. Niedaleko od tego miejsca, które jest zresztą bardzo głębokie jest okolica gdzie sandacze odbywają tarło, tuż pod wodospadami Moon River.

Prosta
Prosta Kapitana Alana

Kilka lat temu, łowiąc wiosną tuż przy ujściu na znacznym wypłyceniu, udało mi się wypatrzyć olbrzymiego jesiotra. Jeszcze innym razem w grudniu, kiedy woda prawie już zamarzała dookoło naszej łodzi aż gotowało się od sieji, które wpłynęły na tarło.

Wędkarskich atrakcji na malowniczym Moon River na pewno nie zabrakanie. Jeśli nie dysponujemy własnymi łódkami można je wynając w wielu miejscach przeważnie za cenę 70 dolarów za cały dzień. Najlepiej uprzednio zadzwonić przed planowanym wyjazdem i zrobić rezerwację, szczególnie przed długimi weekendami. Zaledwie 2 godziny drogi od Toronto i przenosimy się w zupełnie inny świat, wędkując i obcując z przyrodą zapominamy o powrocie do domu.

Las
Ognisko

Moon River jest częścią Massasauga Provincial Park i można tam biwakować w wyznaczonym miejscach. W innych miejscach na crown land można biwakować bez problemu.

Bill
Na atv Bill z Moon River Cottages

Gdzie wynająć łódkę lub canoe:
Moon River Cottages

Bill i Anne McRobb
tel. (705) 375-2081
Zawsze korzystam z tej mariny. Można wynająć cottage, zwodować łódź lub wynająć. Kupić kartę wędkarską i inne najpotrzebnieszje rzeczy.

Moon River Basin Marina
tel. (705) 375-2288
Tu byłem tylko raz.

Sunset Point Cottages
Olli i Anja Luakkanem
tel. (705) 375-5367

Hawk's Nest Resort
Reg Russell
tel. (705) 375-2287

Uwe Riesland
tel. (705) 375-5395

Moon Island Cottages
tel. (705) 746-4974

George Grisdale Cottages
tel. (705) 375-2494

Najbliższy szpital:
West Parry Sound Health Centre
10 James St.
Parry Sound, Ont.
tel. (705) 746-9321

Najbliższe Centrum Handlowe:
L.C.B.O., Beer Store, Apteka, Żywność, Artykuły Gospodarcze
w miejscowości Mac Tier

Pytania dotyczące Moon River można zadawać na forum

Krzysiek Jaśkielewicz

Ostatnio zmieniany
Więcej w tej kategorii: W sercu Kawarthas »