Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Zima na jeziorach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przynęty na okonie spod loduPrzynęty na okonie spod lodu

W tym roku łowienie spod lodu rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie.  Prawie cała powierzchnia jeziora Simcoe jest już zamarznięta. Od kilku dni wędkarze łowią spod lodu na Cook's Bay na wysokości Gilford.  W środę, lód w tym rejonie miał grubość 4-6 cali.   Na lodzie jest sporo mokrego śniegu, który znacznie utrudnia chodzenie.

Wygląda na to, że ice hut opererators, już w weekend wyjadą z domkami. Jak na razie domki - Blue Huts, Yellow Huts i Ice Cabins, czekają w gotowości już na lodzie, ale w pobliżu brzegu.  Podobna sytuacja z lodem jest w północnej części jeziora w okolicach Beaverton.  Na lodzie łowią na Virginia Beach.   Na wysokości Port Bolster lód ma grubość prawie 5 cali.   Budki Casey's Fish Huts mają rozpocząć zimowy sezon w weekend.  

Ostatni raz tak wczesne rozpoczęcie zimowego sezonu na Simcoe było w 2010 r. 18 grudnia 2010 r., lód na Gilford miał grubość 4 cale, w odległości 200 metrów od brzegu. Kilka dni później, 27 grudnia, lodu było już 8 cali, nawet kilometr od brzegu.

Jak zwykle na pierwszym lodzie łowiono okonie.  Zimą właśnie ten gatunek jest najbardziej popularny na Simcoe.  Na początku sezonu okonie łowi się dość płytko na głębokości 12-20 stóp.  W środku zimy schodzą głębiej i łowione są na głębokości ponad 60 stóp.  Pod koniec zimowego sezonu powracają ponownie na płytką wodę już w pobliże wiosennych tarlisk.

Łowienie aktywnie żerujących okoni nie jest większym problemem. Atakują niemal każdą przynętę. Złowienie większych okoni, 12 cali lub więcej, które na Simcoe nazywane są jumbo jest znacznie trudniejszą sztuką.  To przede wszystkim kwestia dobrego miejsca, a nie przynęty. Trzeba więc wiercić dziury, połowić kilka minut i jeśli nic się nie dzieje szukać dalej.  Dobre miejsca warto markować na GPS,  na kolejne wyprawy.  Od lat wędkarze, narzekają, że na "89" bierze okoniowa drobnica.  Wszyscy łowią jednak w tym samym rejonie.  Trzeba złamać zasady i spróbować miejsc gdzie nikt nie łowi i różne głębokości.

Oczywiście sezon rozpoczął się też na Little Lake koło Barrie, jeziorze Couchiching i St. John w rejonie Orilli.  W poprzedni weekend, pomimo złych warunków pogodowych, łowiono spod lodu crappie na Black Lake (McLean Lake) w rejonie Coldwater.  Tydzień temu lód na Black Lake miał grubość 3-4 cale. Crappie brały jednak bardzo słabo.

Nawet w porcie Colingwood, na Georgian Bay, na lodzie pojawiały się już domki.  Na zatoce Colingwood jest 5 cali lodu. Tak wczesnego lodu nie było tam przez ostatnie dziesięć lat, a w ubiegłym roku o tej porze po zatoce pływały łodzie i wędkarze łowili pstrągi na trolling.

Codzienne informacje o lodzie na Simcoe i innych jeziorach w rejonie znajdują się w Internecie na stronie Fishing Lake Simcoe, adres -  www.fishinglakesimcoe.ca.

Sklep wędkarski True Canadian Outdoors (www.truecanadianoutdoors.com), tuż przy Bass Pro Shops na Vaughan, dla swoich stałych klientów oferuje następującą promocję. Kto kupi 5 "scoops" małych  żywców, następną (6) otrzyma za darmo.  Trzeba poprosić tylko o kartę, na której zaznaczone będą poprzednie zakupy.  Oto jak wyglądają ceny żywców w TCO:
mała "scoop"  (3-4) tuziny - 4,43 dol.
średnia "scoop"   (4-6 tuzinów) - 6,19 dol.
duża "scoop"   (8-10) tuzinów - 8,85 dol.
W cenie wliczony jest tlen i worek na rybki.

W Toronto, po 20 grudnia pełne godziny pracy będzie już miał sklep All Nation Live Bait przy 1816 Jane Street.  Ze względu na urlop właściciela, sklep był zamknięty przez ostatnie dwa tygodnie.  Ten sklep wędkarski będzie też otwarty rano w  Boże Narodzenie,  25 grudnia.  Sklep Proline, na zjeździe na Jane  (na rogu) został zamknięty w marcu br.

Niestety, ale w ten weekend w południowym Ontario mogą panować trudne warunki na drogach, ze względu na zapowiadany marznący deszcz.  Taka pogada na pewno powstrzyma wielu przed  pierwszym wyjazdem na lód.
Jednak pomiędzy świętami i Nowym Rokiem, na lodzie będzie na pewno sporo ludzi. To czas świątecznych urlopów, który wędkarze wykorzystują na wyjazdy na ryby.

Zbliża się koniec roku, więc należy pamiętać o sprawdzeniu ważności karty wędkarskiej.  Karty można przedłużyć lub kupić nowe  24 godziny na dobę online - Internet, w punktach niektórych ServiceOntario  i  sklepach wędkarskich.  Kart nie należy trzymać w woreczkach foliowych czy też laminować. Pod wpływem ciepła ulegają wtedy szybko zniszczeniu i stają się nieczytelne.