Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Wyprawa na Esnagami, cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wyprawa na Esnagami, cz. 2

Przy kawie poznajemy również Sue żonę Erica. Oboje proponują, że zajmą się Yanną, a my możemy wybrać się na ryby. Korzystamy więc z okazji i po raz pierwszy wyruszamy sami na Esnagami. Eric daje nam też dokładną mapę jeziora. Mam też GPS z zamarkowanymi dobrymi miejscami na ryby od swojego znajomego, który od wielu lat odwiedza Esnagami kilka razy w roku.

Już na wodzie włączam jednak mapy Navionics+ US i Canada na Iphonie i okazuje się, że wszystko działa doskonale. Mamy mapę całego jeziora z głębokościami, nazwami wysp itd. Wszystko co potrzeba na nieznanych wodach. Oczywiście zaznaczam od razu miejsce skąd wyruszamy, aby nie było kłopotu z powrotem. Esnagami NavionicsEsnagami Navionics+Dookoła jeziora jest tylko las i ciężko na początku znaleźć jakiś punkt odniesienia.

Na początku nie płyniemy daleko. Kręcimy się raczej w okolicach po drugiej stronie zatoki skąd widać lodge. Przy małej wyspie na przeciwko od lodge Waldek łowi na polską gumę (Kopyto) pierwszego ładnego sandacza. Nie wiemy jeszcze, że ta wysepka to ciekawe miejsce na Esnagami.

Waldek Sandacz Esnagami

Walleye Esnagami

Walleye Cedar Reef Esnagami

 • Click to enlarge image esnagami-lake-view.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-sat-kris.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-sat-walleye.jpg
 • Click to enlarge image lodka.jpg
 • Click to enlarge image maly-snadacz.jpg
 • Click to enlarge image walleye-on-spinner.jpg
 •  

Po jakimś czasie natrafiamy na dwie łodzie z wędkarzami. Widać, że lepiej od nas znają wodę. Miejsce gdzie łowimy nazywa się Cedar Reef. Na szczupakowe przynęty na wszędzie łowimy sandacze. Atakują agresywnie wahadłówki, obrotówki, woblery i gumy. Po pierwszych dwudziestu złowionych rybach przestajemy już nawet liczyć.

Zeberka z grilla

Na szóstą godzinę wracamy na obiad. Eric przygotował osobiście żeberka z grilla. Porcje są olbrzymie. Na deser domowe ciasto upieczone przez szefa kuchni. Zaraz po obiedzie wszyscy znowu wypływają na ryby. Z jeziora powracają dopiero ok. 10.30. Można łowić nawet dłużej, bo jest ciągle widno.

Deser

Gdyby komuś przytrafiło się, że nie powróci z jakiegoś powodu do lodge do 23.00, rozpoczyna się poszukiwanie. Już wcześniej Eric poinformował co robić, w przypadku utknięcia gdzieś na jeziorze. Należy więc rozpalić ogień i po prostu czekać na pomoc. Poza tym przed wypłynięciem każdy powinien powiedzieć przewodnikowi, który ma dyżur w przystani gdzie mniej więcej płynie. Jezioro Esnagami jest duże i można się łatwo zgubić.

Esnagami ma powierzchnię 72,3 km kw. i 192 km (119 mil) obwodu i bardzo urozmaiconą linię brzegową. Ma 22 km długości i prawie 9 km szerokości. Maksymalna głębokość Esnagami wynosi 36,5 m (120 stóp), średnia głębokość 6,9 m (22,6 stopy). Na jeziorze jest mnóstwo malowniczych wysp i wysepek. Na Esnagami występują następujące gatunki ryb: miętus, palia jeziorowa, pstrąg źródlany, sandacz, szczupak, sieja i śledź jeziorowy.

Prawdziwą atrakcją jest słynna rzeka Esnagami, która jest częścią systemu wodnego rzeki Albany, która wpada do James Bay. Esnagami River ma 60 km długości i przepływa przez dziewicze lasy północnego Ontario. Rwący w niektórych miejscach nurt, wodospady i wiry są kryjówką dla pstrąga źródlanego. Esnagami River jest uznane za jedno z najlepszych miejsc w Ontario do łowienia okazów pięknie ubarwionych brook trout. Pstrągi można również łowić w rejonie nazywanym Wonderland, który położony jest o zaledwie kilka minut drogi łodzią od głównego ośrodka. Stojące wody Wonderland zasilane są źródłami artezyjskimi. Krajobraz Wonderland jest oszałamiający.

Wyjazd na rzekę Esnagami to całodzienna wyprawa z doświadczonym przewodnikiem. Całodniowa wyprawa z przewodnikiem na rzekę kosztuje 290 dol. Najpierw płynie się łodzią, potem potrzeba przenieść przez las cały sprzęt i silnik na canoe, z którego się już później łowi Erik proponuje mi wyprawę na rzekę z najlepszym przewodnikiem, jednak ze względu na załamanie pogody i trudy wyprawy, nie decyduję się tym razem na tą przygodą, mając na uwadze Yannę. Wypływamy za to dwoma łodziami na jezioro. Na jednej Waldek z przewodnikiem Neilem, na drugiej ja z Yanną. Decydujemy się na dwie łodzie, ponieważ nie wydaje mi się, że Yanna będzie długo chciała łowić i w razie czego mogę w każdej chwili wrócić z nią bez potrzeby ciągnięcia Waldka i Neila z powrotem.

Pogodę mamy dobrą, ale niebo jest jednak lekko zachmurzone. Neil szybko odnajduje miejsce na sonarze z GPS-em i wrzuca do wody marker. Jest to płytki rejon, nie więcej jak 2-3 metry głębokości i w polaryzacyjnych okularach widać kamieniste dno. Pierwszy rzut tuż przy łodzi i mam rybę. Okazuje się, że jest sieja. Yanna po chwili holuje sandacza. Spoglądam na Waldka i Neila i widzę, że ciągną rybę za rybą. Sandacze najlepiej biorą na białe gumki i Gulp.

Na Esnagami nie używa się kotwic, łowi się dryfując na fali lub pod falę na wstecznym biegu. Nie mamy potrzeby rzucania przynętami, a wystarczy ją tylko spuścić pod łódkę. Podczas łowienia nikt nie wyłącza silnika, ma chodzić cały czas. Łodzie z których, łowią goście Esnagami Wilderness Lodge to dzieła sztuki. Mają długość 5,5 metra (18 stóp) i wykonane są ręcznie z drewna cedrowego. Robione są od ponad 90 lat przez rodzinną firmę B. Giesler and Sons Boat Builders, w Powassan, Ontario. Przez to miasteczko przejeżdża się w drodze do Nakiny. Są niezwykle stabilne, na dużej fali zachowują się znakomicie i nie bujają jak aluminiówki. Ciężko taką łódź wywrócić. Łodzie Giesler są łatwe do naprawy i służą długie lata. Nadają niezwykłej atmosfery wyprawom na jeziora na północy. Model, który używany na Esnagami nazywa się Nipissing. Kiedy ponad ćwierć wieku temu Eric Lund rozpoczynał biznes na Esnagami taka łódź kosztowała wtedy 1600 dol. Obecna cena to 2800 dol.

Giesler Boat

W przeciągu trzech godzin każdy z nas łowi kilkadziesiąt 50-60 centymetrowych sandaczy. Takie łowienie można porównać do łowienia okoni spod lodu na Simcoe, kiedy ciągnie się cały czas rybę. O takim właśnie łowieniu na północy opowiadali mi nie raz moi dobrzy znajomi Harold i Rafał. Złowienie 100-120 sandaczy bez wielkiego wysiłku to nie żadna sensacja. To po prostu norma.

Yanna spi

Yanna zmęczona łowieniem i chyba świeżym powietrzem zaczyna już się coraz bardziej kiwać na boki i w końcu zasypia na dobre. Od czasu do czasu nad Esnagmi przelatuje wodnopłat. Spoglądam na niebo, które jest coraz bardziej zachmurzone. Pora więc wracać do lodge.

Yanna spi

W łodzi nazbierało się sporo wody, bo korek nie był dobrze zapchany. Aby pozbyć się wody wyjmuję całkowicie korek i daję pełny gaz przez kilkaset metrów, aż w końcu pod nogami robi się sucho. Dla asekuracji Waldek i Neil płyną obok nas do połowy dużej zatoki. Po czym odbijają i znikają gdzieś za wyspami.

 • Click to enlarge image esnagami-walleye.jpg
 • Click to enlarge image lowienie.jpg
 • Click to enlarge image neil-leduc.jpg
 • Click to enlarge image powrot.jpg
 • Click to enlarge image sandacz.jpg
 • Click to enlarge image szczupak.jpg
 •  

Dla pewności, że gdzieś nie zabłądzę, włączam nawigację na Iphonie i po kilkunastu minutach dopływamy do przystani. Tutaj natychmiast łodzią i złowionymi rybami zajmuje się przewodnik, który ma dyżur. Natychmiast zmienia zbiornik z paliwem i zabiera ryby do sfiletowania. Złowione przez wędkarzy ryby sprawianie w cleaning station, w małym budynku tuż przy przystani gdzie przewodnik mierzy i zapisuje wymiar każdej ryby przez filetowaniem. Zgodnie z regulaminem, każda ryba jest pakowana osobno i ma zostawiony duży kawałek skóry, aby łatwo było rozpoznać gatunek ryby i oszacować jej długość. Każdy gość ma swój podpisany worek: imię i nazwisko, gatunek ryby, długość i datę połowu. Dopiero po takiej procedurze ryby trafiają do zamrażarki i będą przygotowane na zabranie do domu albo jeśli ktoś ma życzenie od razu do kuchni. Ryby przygotowuje szef kuchni według swojej receptury lub naszego upodobania i podaje je do stołu podczas obiadu.

Filetowanie ryb

W momencie kiedy wchodzimy do domku zaczyna się oberwanie chmury. Przez kilka godzin leje jak z cebra, pomimo to nikt oprócz nas nie wraca z jeziora. Waldek i Neil przybijają do przystani przed szóstą kompletnie przemoczeni. W nocy temperatura spada do 6 stopni, więc musimy skorzystać z ogrzewania.

Następnego ciągle pada i jest zimno. Pomimo złej pogody większość z gości wypływa na ryby, inni pozostają i spędzają czas na oglądaniu telewizji, sprawdzają e-maile czy też łowią ryby z brzegu.

W lodge musi też zostać kilku chłopaków z Sarni, którzy wylądowali na Esnagami tylko w letnich ubraniach. Jako najgrubsze ubrania mają po cienkiej koszulce z długim rękawem. Na szczęście Eric pożycza im ciepłe ubrania na kolejne dni. Esnagami położone jest bliżej białych niedźwiedzi niż czarnych - tak mówi Eric, bo stąd już niedaleko do Hudson Bay, lekko ponad 300 km i kiedy wieje z północy, to nawet latem jest zimno. Starzy bywalcy zawsze wypływają na ryby grubo ubrani i zawsze z czymś na deszcz.

Łączność ze światem (telewizja i internet) jest przez satelitę lub telefon radiowy. Przez aplikacje GV Phone i Vtok można złapać dobre połączenie. Przez Skype nie da się pogadać, ale wiadomości pisane działają.

Ogladanie telewizji

Oglądamy piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii

W malutkim sklepiku można "kupić" przynęty, firmowe ubrania, pamiątki, napoje i coś mocniejszego. Lodówka jest zawsze pełna. Ceny są naprawdę niewygórowane. Wszystko oparte jest na zaufaniu i honorze, bo w sklepie nie ma sprzedawcy lub kogoś kto piluje. Bierze się co się chce i wpisuje tylko w zeszyt pod swoim imieniem. Z zakupów goście rozliczają się na koniec pobytu. Nikt też nie zamyka domków, bo w drzwiach nie ma zamków na klucz. Nie ma takiej potrzeby.

Esnagai Lodge Store

Na całodniową wyprawę na rzekę Esnagami jedzie tylko przewodnik Neil, wraz Davidem i jego 10-letnim synem Joey. Davida i Joey poznajemy lepiej podczas w wspólnych posiłków, bo zawsze siedzimy przy tym samym stole. Nieco z akcentem David mówi dobrze po polsku. Polskiego nauczyła go babcia. David mieszka w Simcoe, koło Port Dover. Łowi i poluje. Jeździ na polowania na Alaskę na grizzly i na safari do Afryki. Na Esnagami był ostatnio 16 lat temu. David i Joey mają codziennie przewodnika. Każdego dnia na rozkładzie mają wyprawę na inne ryby lub rejony Esnagami. Joey chce złowić przynajmniej kilka dużych ryb bez względu na pogodę.

Esnagami brook trout

Joey i Neil z pstrągiem z rzeki Esnagami

Esnagami 2104 Brook Trout

Joey i David z kolejnym pstągiem źródlanym

Esnagami Walleye

Neil i Joey z sandaczem

Przy stole siedzą zawsze z nami jeszcze Australijczyk William z synem Bradem i 3-letnim wnuczkiem o imieniu River, najmłodszym gościem Esnagami Wilderness Lodge. William i Brad są na Esnagami już szesnasty raz. Podczas jednej z wypraw Brad nurkował w rzece Esnagami. Co jest nie lada wyczynem, ponieważ rzeka ta jest dość niebezpieczna. Mówi, że jest tam po prostu "ściana" ryb. Co potwierdza słowa Rafała, który też tam dociera i stwierdzi, że łowienie tam szybko się nudzi, bo w każdym rzucie ciągnie się rybę.

Swoją drogą wszystko jest zorganizowane tak, aby mały River, Joey i Yanna siedzieli z rodzicami przy jednym wspólnym stole.

Stół

Waldek i Yanna przy stole. W oknie widać przemoczonego Davida, który wróca z jeziora na obiad.

Pod koniec każdego śniadania ktoś z obsługi zawsze pyta co przygotować na lunch i jaką opcję chcemy. Do wyboru są dwie opcje - box lunch lub shore lunch. Box lunch to zapakowane do coolera kanapki i owoce. Praktycznie ile się chce i co się chce zjeść, bo wybór jest ogromny. Każdy ma swój podpisany cooler, który wkrótce po śniadaniu czeka już w łodzi. Opcja shore lunch jest to właściwie wszystko co potrzeba, aby przygotować sobie samemu na ognisku, gdzie na wyspie. Kto zamówi shore lunch, dostaje przyprawy do ryby, olej, ruszto, albo patelnię, drewno i cokolwiek jeszcze sobie zażyczy. Na kilku wyspach są dogodne miejsca na ognisko, posiłek i odpoczynek.

***

Ośrodek Esnagami Wilderness Lodge Esnagami ma w internecie dwie strony. Pierwsza to ogólna strona informacyjna pod adresem: http://esnagami.com/. Druga strona jest bardziej nastawiona na wędkarstwo muchowe na Esnagami. Znajdziemy ją pod adresem: http://www.flyfishingesnagami.com/. Jezioro jest doskonałym miejscem dla początkujących i zaawansowaych muszkarzy.

Adres na stronę na Facabook - https://www.facebook.com/Esnagami. Twitter - https://twitter.com/esnagami

Ostatnio zmieniany