Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Wolno łowić śledzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilka dni temu ukazał się ontaryjski regulamin sportowego połowu ryb na rok 2015.  Na pewno najistotniejszą zmianą jest otwarcie sezonu na śledzie jeziorowe (lake herring, cisco) na jeziorze Simcoe.  

Nowy przepis o śledziach znajdziemy na 81 stronie regulaminu, w sekcji wyjątków dotyczącej dywizji 16, do której należy Simcoe.  Według nowego regulaminu sezon na śledzie na Simcoe jest otwarty od 1 stycznia do 15 marca i od drugiej soboty w maju do 30 września. Na śledzie jeziorowe obowiązują następujące dzienne limity. Karta sportowa - 2 sztuki dziennie, karta rekreacyjna - 1 sztuka dziennie.

Sportowe połowy śledzi jeziorowych w Simcoe zostały zabronione 1 stycznia 2001 r. Populacja tego gatunku drastycznie spadała od 1978 r.
Badania prowadzone przez ministerstwo zasobów naturalnych potwierdzały brak narybku śledzi. W sieci łowiono tylko duże i dorosłe osobniki.  Co w połączeniu za brakiem młodszych ryb, wzkazywało na brak naturalnej reprodukcji.

Kto łowił spod lodu na Simcoe przez ostatnie 3 lata na pewno zauważył, że 14-letni zakaz połowu śledzi wyraźnie wpłynął na odbudowę populacji. Śledzie opanowały jezioro.  Ławice śledzi często psuły dobre brania okoni.  Atakowały przynęty w całej kolumnie wody i trzeba było nieustannie zmieniać miejsce, aby się ich na chwilę pozbyć.

O tego roku, kto lubi śledzie z Simcoe, będzie je mógł zabrać i zjeść.

Duże śledzie jeziorowe często bywają mylone z małymi siejami

Ostatnio zmieniany