Wielkie nadzieje
Trzeba być przede wszystkim realistycznym co jest kluczem do udanej wyprawy. Każdy ma swoje upodobania i inne podejście do sprawy. Dla niektórych ważne będą tylko ryby i możliwości ich łowienia. Dla innych może nawet ważniejsze będą inne rzeczy: warunki zakwaterowania, urządzenia, posiłki i inne usługi. Może są wędkarze, którzy potrzebują codziennie wyprasowanej i pościeli i haftowanych serwetek na stole podczas posiłków.
Przy wyborze ośrodka, czy to jest lodge czy cottage staraj się wybrać ten, który będzie najbliższy twoich oczekiwań. Jednak nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko. Każdy właściciel wędkarskiego ośrodka stara się jak najlepiej sprzedać swoją ofertę, zachwalając warunki i niesamowite ryby. Jeśli myślisz, że to zbyt piękne, żeby było prawdziwe - prawdopodobnie i jest!
Łowienie na nowych wodach może być trudne i poniżej oczekiwań. Nie sugeruj się tym, że masz wszystkie dobre przynęty. Z rybami może być różnie. Przy rezerwacji ośrodka nikt nie ich nie gwarantuje.
Sposoby
Nie ma lepszego sposobu jak rozmowa z ludźmi, którzy znają dany ośrodek i byli w nim więcej niż jeden raz. Dlaczego nie porozmawiać z kimś, i dowiedzieć się dlaczego powracają właśnie tam co roku. Ktoś, kto był w ośrodku tylko raz, może nie mieć pełnego obrazu miejsca. Korzystaj z uwag ludzi doświadczonych, stałych bywalców. Jak takich ludzi znaleźć, może ich nie mamy w kręgu swoich znajomych i kolegów. Po pierwsze zawsze możemy poprosić właściciela ośrodka o referencje. Jeśli nie ma nic do ukrycia na pewno chętnie nam poda kilka kontaktów. Zakładając, żę jest podejrzliwym typem człowieka i sądzisz, że właściciel będzie miał nagranych ludzi innym sposobem na otrzymanie w miarę obiektywnych informacji będzie zapytanie na Facebook. Na tym olbrzymim portalu siedzi codziennie miliony wędkarzy i może, któryś z nich odpowie. Może też wrzucić do Googla nazwę ośrodka i możliwe, że natrafimy na jakieś komentarze i uwagi.
Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj
Nie należy polegać na informacjach na stronie internetowej ośrodka i materiałach promocyjnych. Najlepszym sposobem uzyskania nurtujących nas pytań będzie bezpośrednia rozmowa z prowadzącym ośrodek, najlepiej samym właścicielem ośrodka na przykład podczas wędkarkich i turystycznych wystaw, jak Fishing Show czy Sportsmen's Show. Co prawa te już są za nami, ale odbywają się każdego roku, więc to uwaga na przyszłość. Nie bez powodu wystawy tego rodzaju odbywają się tuż pod koniec zimy. Wielu ludzi właśnie w tym czasie planuje jak spędzą czas latem podczas urlopów i wakacji.
O co pytać? O wszystko co nas nurtuje, ale są również pytania, które na pewno warto zadać. Na przykład: jak długo jest właścicielem danego ośrodka? Czy cały sezon spędzasz w ośrodku czy prowadzi go ktoś wyznaczony? Warto pamiętać, że niektóre ośrodki zatrudniają menedżerów w okresie działalności, którzy zajmują się klientami i wszystkim innym. Najlepszym scenariuszem jest jednak kiedy we własnej osobie właściciel jest pod ręką, szczególnie kiedy pojawiają się problemy.
Kolejne pytanie, które można zadać to: jaki jest odsetek powtarzających się klientów. To pytanie może być też furtką aby poprosić o referencje. Czy wymagany jest depozyt? Pamiętaj, że większość depozytów jest bezzwrotna. Zdarzają się jednak okoliczności poza naszą kontrolą i kiedy musimy anulować wyprawę. Dowiedz się jaka jest w tym przypadku polisa ośrodka. Czy może zwrócą nam depozyt, cz może zostać wykorzystany w innym terminie, może nawet w następnym roku?
Jaki jest całkowity koszt pakietu łącznie z podatkami? Co zawiera pakiet? Poproś o całkowity wykaz na piśmie. Co jest wliczone w cenę, a co nie. Jeśli pakiet jest opisany jako all-inclusive są tam wszelkie dodatki, takie jak przynęty lub łowienie z przewodnikiem. Ile to kosztuje? W przypadku 7-dniowej rezerwacji można się spodziewać pełnych 7 dni łowienia. Jeśli ośrodek zapewnia transport do określonego miejsca, czy czas na podróż wlicza się w te 7 dni. Czy można skorzystać z przewodnika wędkarskiego. Jeśli tak, to czy trzeba go sobie zarezerwować wcześniej, czy można to zrobić na miejscu z dnia na dzień? Jakie są ceny jego usług? Jeśli posiłki są wliczone w menu, które można sprawdzić? Czy można je sobie dopasować do specjalnych wymagań żywieniowych? Jeśli ośrodek oferuje opcję, tzw. housekeeping poproś o szczegółowy wykaz.
Jakie typy łodzi i silników są dostępne? Czy podbieraki wliczone w cenę? Czy na łodziach są sondy? Czy istnieje limit na ilość paliwa, którą można zużyć w ciągu dnia? Czy można zabrać swoją łódź i czy są jakieś opłaty za cumowanie? Jeśli wynajem łodzi, to jakie są dzienne, tygodniowe ceny i czy paliwo jest wliczone? Jakich warunków łowienia można się spodziewać? Czy ryby łowi się głęboko czy płytko? Jaki rodzaj przynęt i sposoby łowienia są skuteczne i zalecane? Jeśli zapomnisz szczoteczkę do zębów, czyi płaszcz przeciwdeszczowy, cz są to rzeczy dostępne w sprzedaży. Co można kupić, co wypożyczyć? Jakie są pokoje? Czy wszystkie mają pościel i inne elementy, takie jak np. ręczniki? Czy możesz przywieżć własne napoje - zarówno bezalkoholowe lub w inne i czy są jakieś limity, ile można zabrać w? Czy napoje dostępne w ośrodku? Jeśli tak, to jakie są ceny i wybór?
Nie zaszkodzi też zapytać czy ktoś będzie oczekiwał napiwków. Czy złamiemy etykietę, jeśli na koniec pobytu do rachunku dodamy tip dla przewodnika? Czy po przybyciu do ośrodka można liczyć na mapy lub współrzędne GPS z dobrymi miejscami do łowienia?
Pytanie, o którym warto pamiętać to jakiej pogody należy się spodziewać w czasie naszego pobytu, Pogody nikt nie gwarantuje, ale trzeba być przygotowanym na wszelkie jej kaprysy. Do pogody dobieramy sobie przecież odpowiednie ubrania. Nawet w pełni lata, nie radzę wybierać się na Wielkie Jezioro Niedźwiedzie w krótkich spodenkach. Nawet w lipcu i w sierpniu jest raczej zimowo i po tym olbrzymim akwenie pływa lód.
Przed rozmową z "ośrodkiem" przygotują sobie listę pytań, które chcesz zadać. Jeśli nie starczy czasu aby, uzyskać na nie odpowiedzi w pierwszej rozmowie, wyślij je faksem lub pocztą elektroniczną. Właściciel, któremu zależy na biznesie i dba o klientów na pewno znajdzie czas i postara się odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Jeśli nie jesteś całkowicie pewien - zapytaj znowu.
Dlaczego w całym tym zamieszaniu się męczyć?
Poszukiwania odpowiedzi mogą wydawać się męczące i nie warte wysiłku. Nie wielu ludzi może sobie pozwolić wędkarski urlop kiedy chcą i gdzie się im tylko
zamarzy. Przeciętna osoba, która ma na utrzymaniu rodzinę, będzie naprawdę szczęśliwa, jeśli będzie mogła poświęcić dwa pełne tygodnie w roku na ryby. Jeśli więc mamy tylko tak mało czasu, warto zrobić wszystko, aby kolejne wakacje z wędką były naprawdę udane.