Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Poszukiwanie lodu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Little Lake, 30 listopada, 2013 r.Little Lake, 30 listopada, 2013 r.Foto: Wojciech Bak

Tematem numer 1 o tej porze roku jest zawsze lód. Jednym z pierwszych jezior, na którym Polacy otworzyli już sezon łowienia spod lodu, jest Little Lake koło Barrie. W środę, 9 grudnia 2013 r., na jeziorze było 5 cali, co zostało potwierdzone i pokazane w telewizji przez CTV News Barrie. Na Little Lake dzieci jeździły, grały w hokeja, a wędkarze łowili spod lodu. Oczywiście skończyło się to wizytą straży pożarnej z Barrie i ostrzeżeniami. Na małych jeziorach w okolicach Bancroft lód ma grubość 6 cali. Na lodzie jest 7-8 cali śniegu.

Jak zwykle wędkarzy najbardziej interesuje sytuacja z lodem na jeziorze Simcoe. Jak to tej pory nie ma tam lodu, na jakim dałoby się łowić. Mniejsze zatoki powoli pokrywają się lodem. Na Cook's Bay, na wysokości Gilford (89), pokrywa lodu rośnie i powiększa się coraz bardziej. Przez noc średnio przybywa 50 stóp lodu i powoli zatoka się zamyka. Przy samym brzegu lód ma już grubość 4 cali. Jeśli tak dalej pójdzie, na południowym Cook's Bay można się spodziewać niezłego lodu tuż po świętach.

Najważniejsze, żeby teraz mocno nie wiało, wtedy lodu będzie przybywało jeszcze szybciej.

Raczej nie ma co liczyć, że całe Simcoe zamarznie do końca roku, ale rejony Port Bolster, Beaverton i południowe Cook's Bay powinny być gotowe na ice fishing już niedługo.

Lada dzień pojawią się pewnie informacje, że ktoś łowił już z lodu na Couchiching i Lake St. John koło Orilli. Na tych jeziorach lód zazwyczaj tworzy się wcześniej. Są to płytsze, mniejsze i bardziej osłonięte od wiatru akweny.

Również małe jeziora rejonu Muskoka powinny mieć dobry lód. Na przykład South Bay powinno się nadawać do łowienia w najbliższym czasie.

Szczególnie na pierwszy lód nie powinno się chodzić samemu. W grupie będzie znacznie raźniej i bezpieczniej.

Co należy mieć pod ręką? Na pewno mocny sznurek, kolce do lodu, tzw. ice picks. Na sobie dobry kombinezon typu survival suit, a w ręku pierzchnię do sprawdzania lodu przed każdym krokiem.

Pierzchnie do lodu, tzw. ice spud bar lub ice chisel, wykonane są z metalu i służą do robienia przerębli i pukania w lód, żeby sprawdzić jego wytrzymałość. Powinny być zawsze w wyposażeniu wędkarza na lodzie, nawet kiedy lód wydaje się gruby. Lód może zawsze sprawić niespodziankę...

Na obrazku ogólnie przyjęta wytrzymałość lodu, powiedzmy rekreacyjna. Do ustalania wytrzymałości lodu w przypadku innych aktywności, np. pracy w budownictwie na lodzie, w Kanadzie stosuje się tzw. Gold's Formula, opracowaną w 1971 r. przez dr Lorne Gold, która przedstawia się następująco: P =A x h2, gdzie: P – dopuszczalne obciążenie w kg, A – parametr, który zależy od siły lodu, h – skuteczna grubość dobrej jakości lodu (cm).

Jeśli nie wiesz, jaka jest sytuacja z lodem, najlepiej skontaktuj się z ice hut operator w rejonie, gdzie masz zamiar łowić. Ludzie wynajmujący domki na lodzie to eksperci i sprawdzają lód codziennie.

Bieżące informacje o sytuacji z lodem na Simcoe i innych jeziorach znajdziemy w Internecie na stronie: Fishing Lake Simcoe, pod adresem: www.fishinglakesimcoe.ca.

O ostatniej chwili:

Rozpoczęło się łowienie na lodzie na Little Lake, Lake Couchching, Black Lake. Na jeziorze Simcoe, na Virginia Beach jest ponad 5 cali lodu. Południowa Cook's Bay jest zamarznięta.

Ostatnio zmieniany