Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Perchin for MS - wszystko jest możliwe...

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Perchin for MS - wszystko jest możliwe...

Wędkarskim wydarzeniem dobiegającego końca zimowego sezonu były czwarte zawody Perchin for MS w łowieniu okoni spod lodu, które odbyły się w sobotę, 1 marca, na jeziorze Simcoe, Sibbald Provincial Park.

W zawodach wystartowało ponad 460 wędkarzy z wielu miast południowego Ontario. Chętnych było znacznie więcej, ale lista startowa została zamknięta kilka dni przed terminem zawodów.

Tylko na pierwszych zawodach Perchin for MS w 2011 r. wystartowała jedna polska drużyna. Na każdych późniejszych było ich coraz więcej. Byli to głównie wędkarze z Polsko-Kanadyjskiego Związku Wędkarskiego z Toronto i Hamilton.

W zawodach wygrywa drużyna, która złowi 10 okoni o największej wadze. Ryby innych gatunków się nie liczą.

Sobotnie zawody trwały od godz. 8.00 do 13.00 i odbyły się jak do tej pory przy najlepszej pogodzie. W poprzednich latach z pogodą bywało różnie, albo padał deszcz, albo przez całe zawody wiał huraganowy wiatr.

Zwycięzcami edycji 2014 zawodów Perchin for MS okazała się polska drużyna Ice Fish, numer startowy 121, w składzie Roman Runo i Janusz Kawalec, którzy złowili 10 okoni o wadze 7,16 lbs - prawie 3,25 kg. Średnia więc ponad 30 dag każdy okoń. Wszystkie okonie złowił dla drużyny Ice Fish Roman Runo.

Z niewielką stratą drugie miejsce zajęła miejscowa drużyna Ram Rod - w składzie Rob Spragg i Jesse Burdin z Sutton i Jackson's Point z wagą 7,085 lbs. Trzecie miejsce zajęła drużyna Slab Slayers - Chris Liddle i Chuck Hopkins z wagą 6,63 lbs.

W historii zawodów Perchin for MS po raz pierwszy przekroczona została waga 7 funtów 10 okoni. Dla porównania, w 2006 r. podczas zawodów podlodowych Fish Trap Attack, które odbyły się niemal na tym samym obszarze jak Perchin for MS, padł następujący wynik. Zwycięzcy zawodów Wil Wegman i Greg Klatt złowili 15 okoni, które ważyły 9,80 lbs.

Roman Runo i Janusz Kawalec wygrali więc zawody Perchin for MS po raz drugi z rzędu. W 2013 r. zajęli 1. miejsce z wagą 6,09 lbs. Druga drużyna tegorocznej edycji Rob Spragg i Jesse wygrali Perchin for MS w 2012 r., uzyskując wtedy wagę 6,980 lbs.

Za zdobycie 1. miejsca polska drużyna Ice Fish otrzymała 2 tys. dol. od firmy Jack Link's. Druga drużyna 1,2 tys. dol. i trzecia 900 dol. Nagrody pieniężne przyznawane były do 10. miejsca. Wśród pozostałych uczestników rozlosowano wiele atrakcyjnych nagród rzeczowych.

Największego okonia zawodów złowiła drużyna Perch Commanders - Jesse King i Mike Parma. Ich jumbo okoń ważył 1,33 lbs, długość 14,5 cala i w obwodzie 9,75 cala. W nagrodę otrzymali wyjazd do ośrodka Chaudiere Lodge oraz replikę okonia, którą wykona Advanced Taxidermy.

Nagrodę za tajemniczą wagę w tym roku otrzymała tylko jedna drużyna - Fat Joe Jiggers. Była to sonda firmy Humminbird.

Nagrodę wartości 1 tys. dol. - Rapala Mystery 36 otrzymała drużyna Get the Net. Drużyna Rev 'N' Hank zrobiła sobie zdjęcie, świadczące, że podczas zawodów używali sprzętu Rapala - Show Us Your Gear i została wynagrodzona przez firmę sprzętem wartości 1 tys. dol.

Nie zawsze trzeba być najlepszym, aby dostać wartościową nagrodę na Perchin for MS. Nagroda HT Anything Possible została przyznana drużynie z najmniejszą wagą. Było to spalinowe wiertło do lodu - Polar Ice Power Auger.

Nie wszystko jest o zwycięzcach i nagrodach. Celem zawodów Perchin of MS jest przede wszystkim zbiórka pieniędzy na walkę ze stwardnieniem rozsianym - MS, oraz zwrócenie uwagi…

Organizator zawodów Doug Poirier, oficer ochrony przyrody, zapalony wędkarz i myśliwy, został zdiagnozowany w 2009 r. W październiku 2010 przebywał między innymi na leczeniu w Polsce w AMEDS Centrum. Obecnie jego stan zdrowia się ciągle pogarsza. Nie przestaje jednak walczyć. Jak może próbuje wesprzeć innych i pokazać, że kiedy człowiek jest bardzo chory, nie oznacza to, że jego życie już się zatrzymało.

Dzięki ostatnim zawodom Perchin for MS Doug zebrał na walkę ze stwardnieniem rozsianym prawie 15 tys. dol. Trzy poprzednie edycje przyniosły dochód ponad 31 tys. Pieniądze są przekazywane organizacji Multiple Sclerosis Society of Canada.

W tym roku zawody były sponsorowane przez prawie sto firm i osoby prywatne.

Wyniki top 10:

(Miejsce / Nr drużyny / Nazwa drużyny / Waga (lbs))

1. 121 Ice Fish 7,16
2. 143 Team Ram Rod 7,085
3. 180 Slab Slayers 6,63
4. 103 Team Big Will Lee 6,28
5. 20 Team BONK 6,185
6. 37 721IRONWORKERS 5,95
7. 181 Fish On 5,93
8. 131 Team Gerard 5,81
9. 98 Niagara Buck Boys 5,695
10. 13 Thunder Perching 5,53

Ostatnio zmieniany