Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Gdzie i kiedy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na wodach Georgian Bay w dystrykcie 14 szczupaki i sandacze można już łowić od 1 maja.  Zwykle o tym otwarciu na Georgian Bay niewiele słychać. Wyprawy na otwarcie sezonu na drapieżniki na Georgian Bay nie są zbyt popularne. Wędkarze wolą poczekać na otwarcie w dystrykcie 16 i pojechać na Simcoe, które jest bliżej i dzienne limity są większe i mniej skomplikowane niż na Georgian Bay. Poza tym od kilku lat złowienie szczupaka na Georgian Bay na początku maja nie jest łatwe. Kilkanaście lat temu na wodach Moon River, zaliczających się do Georgian Bay, można było złowić na początku sezonu sporo szczupaków bez większego wysiłku.  

Natomiast ostatnie lata nie należą do najlepszych i trzeba naprawdę się napracować, żeby złowić ładną sztukę. Niemniej jednak na Georgian Bay zawsze warto się wybrać.  Połowić i obowiązkowo zatrzymać się na jakiejś wysepce, gdzie da się rozpalić ognisko, na piknik. Wtedy wyprawa na pewno nabierze innego wymiaru i wrócimy do domu w dobrym nastroju.

Shore lunch powinien stać się częścią każdej wyprawy na ryby. Kto nigdy nie znalazł czasu na posiłek i odpoczynek na brzegu podczas wyjazdu na ryby, powinien chociaż raz spróbować, to naprawdę wielka atrakcja.

W drugą sobotę maja sezon na szczupaki i sandacze otwiera w dystrykcie nr 16, czyli między innymi na jeziorach Simcoe, Couchiching i St. John. Należy mieć na uwadze, że na  Simcoe obowiązują wyjątki, czyli specjalne przepisy dotyczące palii jeziorowej i siei. Sezon na te dwa gatunki otwiera się na Simcoe w drugą sobotę maja. Generalnie na pozostałych wodach należących do dystryktu 17,  sezon na palie trwa od 1 stycznia do 30 września, a sieje wolno łowić przez cały rok. W regulaminie przepis ten znajduje się w sekcji wyjątków dystryktu 16 a stronie 81.

Sezon na szczupaki w dystrykcie nr 17, czyli jeziorach Kawarthas (rejon Peterborough), otwarty jest cały rok. Na przykład na Balsam Lake, Canal Lake, czy też na Darlymple Lake szczupaki nie mają okresu ochronnego. Taki regulamin w tym dystrykcie, dotyczący szczupaka, obowiązuje już od 2010 r. Na jeziorze Ontario sezon na szczupaki i sandacze otwiera się w pierwszą sobotę w maju. Sezon na sandacze na jeziorach 17. dystryktu otwiera się w drugą sobotę maja. Tutaj należy pamiętać o nowym przepisie, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r., a mianowicie, że na jeziorze Scugog pojawił się w regulaminie zakaz łowienia sandaczy przez cały rok!

Kiedy sezon na sandacze zostanie otwarty ponownie, trudno przewidzieć, ale raczej nie ulega wątpliwości, że nie stanie się to szybko. Przeważnie zamknięcie sezonu na dany gatunek trwa kilka lub kilkanaście lat. Wszystko zależy od tego, czy populacja danego gatunki zostanie przywrócona, jak określa się to, do „zadowalającego stanu”.

Sandacze pojawiły się na Scugog w wyniku sztucznych zarybień w latach 1920-1940.  Według ministerstwa, jezioro miało najwięcej sandaczy w latach 70-80.  Od lat 90. populacja sandaczy zaczęła drastycznie spadać. Wędkarze byli wymieniani jako główna przyczyna spadku populacji sandaczy. Jednak zabrakło dowodów, aby obwiniać tylko samych wędkarzy. Wiadomo przecież, że na wyginięcie sandaczy na Scugog wpływ miały też inne czynniki, jak na przykład pojawienie się gatunków inwazyjnych - bluegill i crappie. Oba gatunki wpłynęły znacznie na przeżywalność narybku sandaczy.  Zmianie uległo też samo środowisko jeziora, np. klarowność wody, zamulenie i roślinność.  Do wyniszczenia tarlisk sandaczy na Scugog przyczyniły się również sezonowe niskie stany wody. Scugog było jedynym jeziorem w dystrykcie 17, na którym wolno było łowić sandacze spod lodu. Zimowy sezon na sandacze trwał od 1 stycznia do końca lutego każdego roku. Od 1930 r.  do 2010 r. pozostałe jeziora Kawarthas były zamknięte zimą. Dzienne limity połowów w zależności od karty wędkarskiej: S - karta sportowa - sport fishing license, C - rekreacyjna - conservation license:

Dzienny limit - sandacz, dystrykt nr 16:

S - 4 sztuki, nie więcej niż 1 większy powyżej 46 cm (18,1 in.)
C - 2 sztuki, nie więcej niż 1 większy powyżej 46 cm (18,1 in.)

Dzienny limit - szczupak, dystrykt nr 16:

S - 6 sztuk
C - 2 sztuki

Dzienny limit - sandacz, dystrykt nr 17:

S - 4 sztuki, muszą być w wymiarze pomiędzy 35 - 50 cm (13,8 - 19,7 in.).
C - 1 sztuka, musi być w wymiarze pomiędzy 35 - 50 cm (13,8 - 19,7 in.).

Dzienny limit - szczupak, dystrykt nr 17:

S - 6 sztuk
C - 2 sztuki

Sezon na szczupaki i sandacze w dystrykcie nr 15 - Muskoka-Haliburton otwiera się w trzecią sobotę w maju.