Wędkarstwo w Kanadzie

Switch to desktop

Esnagami cz. 4

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Esnagami cz. 4

W czasie powrotu do lodge z wyprawy na szczupaki, Eric opowiada mi o Esnagami i wskazuje rejon gdzie nad brzegami jeziora 36 lat temu zginęło siedmioro młodych ludzi. Dziś stoi tam pomnik upamiętniający to smutne wydarzenie. Pomnikiem opiekują się MNR i strażacy.

Chociaż brzegi jeziora wydają się spokojne, nie zawsze w przeszłości tak było.

Udało mi się odszukać więcej informacji na temat tragedii znad Esnagami.

Pod koniec lat 50. Ministerstwo Zasobów Naturalnych rozpoczęło praktyki kontrolowanego wypalania pozostałości po wyrębach lasów w celu oczyszczenia i odmłodzenia ekosystemu. 22 sierpnia 1979 r. zaplanowano kontrolowane 60-hektarowe wypalanie na południowo-zachodnim brzegu jeziora. Na pożarowe szkolenie została wysłana 7-osobowa grupa młodych ludzi, uczestników programów Junior Rangers i Experience 79: Gordon Reid (17 lat), Danny Fitzgelard (17) z Toronto, Colleen Campbell (16), Andy Thompson (16) i Ken Harkes (17) z Geraldton, Wanda Parise (17) z Jellicoe, i technik leśnictwa Jane Spurgeon (25) z Oshawy. Grupą dowodził 52-letni strażak z Longlac, Gaius Wesley.

Drużyny inicjowały ogień w kształcie litery „U”. Tuż po południu, niespełna kilka minut od podłożenia ognia wiatr zmienił kierunek i wszyscy znaleźli się w zamykającym się błyskawicznie pierścieniu ognia.

Przez dym i ogień przedarł się tylko Gaius Wesley. Krzyczał na pozostałych, aby uciekali za nim. Do dziś nie wiadomo dlaczego pozostali go nie posłuchali. Młodzi ludzie zginęli w pożarze. Ich ciała odnaleziono zaledwie 50 metrów od miejsca, gdzie mogli się uratować. Uratował się tylko strażak z Longlac.

Program Junior Rangers został zapoczątkowany w 1944 r. i miał na celu przygotowanie młodych ludzi do zawodu w leśnictwie i zdobycie doświadczenia.

Experience 79 - był to prowincyjny program, w ramach którego zatrudniano młodzież i ukierunkowywano przy wyborze przyszłej kariery.

Po tej tragedii i dochodzeniu zmieniono prawo na bardziej rygorystyczne. Osób poniżej 18 roku życia nie wolno zatrudniać przy kontrolowanych pożarach ani wykorzystywać do walki z pożarem na pierwszej linii.

W 2005 r. rząd uhonorował młodych ludzi, którzy zginęli w pożarze nad Esnagami. Siedem jezior na północ od Nankiy zostało nazwanych ich imionami: Gordon Reid Lake, Danny Lake, Colleen Lake, Jane Spurgeon Lake, Andy Thompson Lake, Ken Harkes Lake, Wanda Lake.

Może kiedyś znajdziesz się w północno-zachodnim Ontario nad tymi jeziorami i wtedy będziesz wiedział skąd wzięły swoją nazwę.

Tragedia nad Esnagami, tzw. „Nakina case” stała się przedmiotem wielu badań i analiz nad kontrolowanymi pożarami w Ameryce Północnej. Wnioski i wiedza wyciągnięte z wypadku wykorzystywane są obecnie w procedurach postępowania przy pożarach lasów.

 • Click to enlarge image esangami-walleye-ziggy-2015.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-trophy-board.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-trophy-pike-aug-2015.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-view.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-walleye-2015.jpg
 • Click to enlarge image esnagami-whitefish-2015.jpg
 • Click to enlarge image fishbum-esnagami.jpg
 • Click to enlarge image fishbum-pike-hoodie.jpg
 • Click to enlarge image nakina-air-floatplane.jpg
 • Click to enlarge image nasza-grupa.jpg
 • Click to enlarge image sandacz-w-podbierku.jpg
 • Click to enlarge image shore-lunch.jpg
 • Click to enlarge image szczupak.jpg
 • Click to enlarge image trophy-pike.jpg
 • Click to enlarge image trophy-walleye-esnagami-2015.jpg
 •  

Wieczorem wypływamy znowu na ryby. Płyniemy blisko do lodge, w pobliże pierwszej wyspy, którą nazwaliśmy później Ziggy Island. Tu właśnie Zbyszek-Ziggy łowi 26-calowego sandacza, który kwalifikuje się na tablicę.

Również Waldek ma „trophy” sandacza - 26-cale. Obie ryby złowione były bardzo głęboko, tuż przy wyspie, gdzie jest gwałtowny uskok dna. Okazały się największymi sandaczami tygodnia. O duże sandacze były trudno w czasie naszego pobytu. Sandacze migrowały w rejony jeziora gdzie były jętki (mayfly), które właśnie miały wylęg i atakowały owady spod powierzchni wody. Największa szansa na złowienie okazów była na Trout Bay, na trolling. Ta zatoka była jednak zbyt daleko na wieczorny wypad.

Na tablicę Waldek dopiął też swojego 33-calowego szczupaka. Największy szczupak tygodnia miał 37 cali, którego złowił wędkarz z London, Ont. Ten sam wędkarz złowił 7 ponad 30-calowych szczupaków.

Informacje o wyprawach do Esnagami Wilderness Lodge w północno-zachodnim Ontario można znaleźć w Internecie na stronach: www.esnagami.com lub www.flyfishingesnagami.com.

Ośrodek ma również swoje strony na portalach społecznościowych - Facebook i Twitter, które aktualizowane są błyskawicznie.

Do Ericka i Sue Lund, właścicieli ośrodka można dzwonić pod numer tel.: 1-807-329-5209 (od maja do września) lub 1-514-474-6988 (w pozostałych miesiącach roku).

Kto ma możliwość wyjazdu w sierpniu lub we wrześniu może liczyć na udaną wędkarską wyprawę. Na dalekiej północy jest to wymarzona pora na ryby.

Zajrzyj również na stronę internetową Gońca - www.goniec.net, gdzie w dziale - Wędkarstwo - znajdziesz wszystkie relacje z wypraw na Esnagami z 2014/2015.

Ostatnio zmieniany